Małpki wykarmione ręcznie

  Narodziny małpek to wielka radość ale niestety bywają też komplikacje okołoporodowe. W sytuacji kiedy matka nie może zająć się karmieniem młodych np. ciężki poród, cesarskie cięcie, przyjmowanie antybiotyków, brak pokarmu czy narodziny trojaczków, trzeba podjąć próbę ratowania młodych i zabrać je do ręcznego karmienia. Odchowanie młodych jest niezwykle trudne, wymaga wiedzy i poświęcenia. Młode małpki rodzą się bardzo małe, ważą 22 – 30 gramy. Wymagają troskliwej opieki, karmienia co jedną godzinę w dzień i w nocy oraz stałego kontaktu z człowiekiem, który zastępuje im rodziców. Niestety nie zawsze udaje się odchować młode. Małpki rodzą się z otwartymi oczkami i mają już ząbki. Przed ukończeniem pierwszego roku życia nastąpi dwukrotna wymiana zębów. W tym okresie wymagają szczególnej uwagi. Aby zrozumieć jak ważne dla nich jest kształtowanie więzi rodzinnych od pierwszych dni życia, należy wziąć pod uwagę fakt, że małpki te w naturalnym środowisku żyją w małych grupach rodzinnych. Grupa taka liczy kilka osobników. Składa się z rodziców i ich dzieci. W wychowaniu potomstwa biorą udział rodzice i starsze rodzeństwo. W rodzinach takich nie występuje walka o przywództwo w stadzie co obserwowane jest u większych małp, które żyją w większych stadach.

  Podczas ręcznego karmienia butelką nawiązuje się silna więź emocjonalna z człowiekiem. Małpka tak karmiona od urodzenia cały czas przebywa tylko z ludźmi. Traktuje ludzi jak swoją rodzinę i staje się jej członkiem. Małpki ręcznie karmione lepiej się rozwijają i szybciej się uczą. Przez dostarczanie im odpowiednich bodźców i ciągłą stymulację, szybciej nawiązują kontakt z otoczeniem, są bardzo ciekawskie i w wieku jednego miesiąca są już chętne do zabawy. W pierwszych tygodniach życia w formie zabawy zaczyna się nauka chodzenia w ubrankach. W późniejszym okresie jest to już niemożliwe.

  Ze względu na specjalną budowę gałki ocznej Tamaryny i Marmozety rozróżniają kolory, mogą też oglądać TV. Widzą obraz na ekranie tak samo jak ludzie. Bardzo lubią oglądać telewizję, koncentrują się na oglądanym obrazie i z zaciekawieniem długo oglądają. Dla lepszego rozwoju małpek należy zadbać aby w ich otoczeniu znajdowało się dużo ciekawych, kolorowych zabawek, stymulujących ich rozwój. Jeżeli wychowują się w rodzinie, w której są małe dzieci , konkurują z nimi o zabawki. Lubią bawić się z dziećmi, podkradać np. klocki bawiącemu się dziecku i prowokować do zabawy. Są bardzo inteligentne, szybko zdominują psa czy kota. Uwielbiają zabawy z kotem i jeżdżenie na jego grzbiecie. Często siedzą na głowie czy ramieniu opiekuna przytulają się i domagają pieszczot. Można je zabierać na spacery i wszelkie wyjazdy. W sytuacji kiedy nie możemy poświęcić im uwagi czy musimy pozostawić samą małpkę w domu, dla jej bezpieczeństwa należy zamknąć ją w klatce. Jeżeli klatka będzie odpowiednio urządzona to małpka nie będzie się nudzić. Małpki ręcznie wykarmione są wspaniałymi towarzyszami życia, niekłopotliwymi, można je bardzo pokochać i nawiązać z nimi niezwykle silną więź uczuciową.

Małpki oswojone

  Małpki wykarmione i wychowywane przez rodziców do piątego miesiąca życia powinny przebywać z rodzicami. Bardzo źle wpływa na ich psychikę przedwczesne odbieranie od rodziców. Małpki są bardzo zżyte z rodzicami do piątego miesiąca życia, śpią wtulone na plecach rodziców, potrzebują ich ciepła i bliskości. Jedzą już stały pokarm, ale są jeszcze dokarmiane przez matkę mlekiem. Po odłączeniu małych od rodziców następuje proces oswajania. Małpki są bardzo inteligentne i szybko odnajdują się w nowej sytuacji, chociaż długo będą pamiętały, że to człowiek odebrał ich od rodziców. Takim małpkom należy zapewnić spokój, otoczyć ich należytą opieką. Oswoją się i przyzwyczają do ludzi, ale tylko do pewnego stopnia. Będą jadły z ręki, pozwolą się dotykać, zaakceptują też obecność innych zwierząt domowych. Większość czasu będą przebywać w klatce, dlatego też, klatka powinna być duża i ciekawie urządzona.

  Małpki oswojone nigdy nie nawiążą takich relacji z człowiekiem jak małpki ręcznie wykarmione. Nie będą małpkami do towarzystwa i nie można tego od nich oczekiwać.