Saimiri, Tamaryny i Marmozety to jedne z najpiękniejszych małp szerokonosych pochodzących z Ameryki Południowej, głównie z Brazylii. W zależności od gatunku, długość ich ciała dochodzi do 30 cm, ogona do 40cm, a ich waga może wynosić ponad 500g. W warunkach hodowlanych dożywają do 30 lat. Na wolności żyją w grupach rodzinnych, składających się z kilku osobników. Prowadzą dzienny tryb życia, są aktywne od ranka do zmroku. Dojrzałość płciową osiągają po ukończeniu 2 lat.

Saimiri, Tamaryny i Marmozety są gatunkami chronionymi przepisami Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

  Każda małpka ma inny charakter i temperament, dlatego przed adopcją, nowy opiekun musi osobiście przyjechać do naszej hodowli na spotkanie, podczas którego będę chciała przekazać jak najwięcej informacji o tej konkretnej małpce.


Często zadawane pytania

W jakim wieku mogę wziąć małpkę do domu?

  Zalecamy, aby Twoja małpka trafiła do Ciebie jak najwcześniej, np. w wieku 8-9 tygodni (w tym wieku będzie jeszcze wymagała karmienia butelką). Jest to najlepszy okres na nawiązanie silnej więzi z nowym członkiem rodziny. Dobrym pomysłem jest zapoznawanie małpki z innymi członkami rodziny, w tym ze zwierzętami.

Ile razy dziennie mam karmić swoją małpkę?

  Małpkę karmimy w zależności od wieku, 2-3 razy dziennie. Więcej w dziale "Porady".

Czy mogę odwiedzić małpkę przed zabraniem jej do domu?

  Oczywiście, zachęcamy do zapoznania się z małpką zanim trafi do nowego domu.

Czy mogę ubierać małpkę w ubranka?

  Ubierać w ubranka można tylko małpki ręcznie wykarmione, które były tego nauczone w bardzo wczesnym okresie dzieciństwa. Ubieranie małpki jest opcjonalne i nie zmienia osobowości małpki. Faktem jest, że małpki ręczne wykarmione i ubierane w ubranka są bardziej przyjacielskie i ufne w stosunku do ludzi. Więź, która podczas ubierania, wykształci się między Tobą a małpką, będzie tak silna, że małpka będzie traktowała ubieranie jak coś normalnego. Rozpoczęcie ubierania małpki w wieku 3-4 miesięcy to zdecydowanie za późno.

Czy w Polsce można legalnie posiadać małpkę?

  Tak, w Polsce można legalnie posiadać małpkę, pod warunkiem że posiada się zezwolenie na jej posiadanie oraz małpka posiada wszystkie dokumenty zezwalające na jej legalne nabycie.

Czy mogę ubierać małpkę w ubranka?

  Ubierać w ubranka można tylko małpki ręcznie wykarmione, które były tego nauczone w bardzo wczesnym okresie dzieciństwa. Ubieranie małpki jest opcjonalne i nie zmienia osobowości małpki. Faktem jest, że małpki ręczne wykarmione i ubierane w ubranka są bardziej przyjacielskie i ufne w stosunku do ludzi. Więź, która podczas ubierania, wykształci się między Tobą a małpką, będzie tak silna, że małpka będzie traktowała ubieranie jak coś normalnego. Rozpoczęcie ubierania małpki w wieku 3-4 miesięcy to zdecydowanie za późno.

Czym różni się małpka ręcznie wykarmiona od małpki oswojonej?

  Małpka oswojona jest to małpka wykarmiona przez rodziców, którą gdy jest samodzielna, odłącza się od matki i zaczyna oswajanie. Małpka taka nigdy nie będzie tak emocjonalnie związana z człowiekiem jak małpka ręcznie wykarmiona. Oswoi się i przyzwyczai do ludzi, ale tylko do pewnego stopnia. Będzie jadła z ręki, pozwoli się dotykać, ale na jej warunkach. Większość czasu będzie spędzała w klatce.

  Małpka wykarmiona butelką traktuje ludzi jak swoją rodzinę. Taka małpka może być trzymana w klatce tylko wtedy gdy właściciel nie może się nią zająć! Większość czasu spędza poza klatką bawiąc się z domownikami, lubi przebywać z ludźmi, siedzieć na ich ramieniu. Świetnie zaprzyjaźnia się z innymi zwierzętami domowymi.

Czy małpka to zwierzak dla mnie?

  Małpka nie jest dla każdego i to nie tylko ze względu na cenę. Jeżeli nie możesz zapewnić małpce właściwej opieki i nie możesz poświecić jej wystarczająco dużo czasu - nie decyduj sie na zakup małpki!

  Małpki nie powinny być trzymane pojedyńczo, zwłaszcza te które są oswajane (były wychowywane przez swoich rodziców). Samotna małpka w klatce będzie smutna i nieszczęśliwa. Nawet małpki ręcznie wykarmione, czyli odchowane przez człowieka, lepiej czują się w towarzystwie drugiej małpki. Pięknie się bawią, pielęgnują i w sytuacji kiedy pozostawimy je same, nie tęsknią, lecz zajmują się sobą.
  Każda małpka może ugryźć. Tamarynki i marmozetki mają co prawda małe ząbki w porównaniu z kapucynką, czy inną wiekszą małpką i ugryzienie będzie mniej dotkliwe, ale trzeba się z tym liczyć.

  Opieka nad małpką to duża odpowiedzialność. Małpki to bardzo inteligentne zwierzęta, bardzo przywiązują się do ludzi i długo żyją. Decyzja o posiadaniu małpki powinna być przemyślana i nie może być chwilową zachcianką. Zanim zakupisz małpkę zorientuj się w przepisach prawnych dotyczących konkretnego gatunku.

Co jest niebezpieczne lub zabójcze dla mojej małpki?

  Małpka podobnie jak ludzkie dziecko wymaga dużo uwagi. Trzeba pamiętać o rzeczach, które mogą być dla małpki niebezpieczne, np. otwarta muszla klozetowa, ostre przedmioty. Bardzo niebezpieczny dla małpek jest wirus opryszczki. Jeżeli jesteś chory np. na grypę, masz opryszczkę, dla bezpieczeństwa nie całuj swojej małpki.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie małpki?

  Nie opieraj się na informacjach "zasłyszanych" od osób, które nigdy nie mialy kontaktu z małpką. Zapoznaj się z warunkami jakie musisz jej zapewnić, porozmawiaj z doświadczonym hodowcą i nie krępuj się zadawać dużo pytań. Pamiętaj, że małpki są chronione przepisami Konwencji Waszyngtońskiej CITES i nie kupuj małpki bez wymaganych dokumentów, a tym bardziej z nielegalnych źródeł. Nie daj się nabrać oszustom, którzy zamieszczają w sieci ogłoszenia o sprzedaży małp w bardzo niskich cenach - więcej w artykule "Naciągnięty na małpę" w tygodniku "Angora" nr. 36 z 2009 roku.

Czy tamaryny i marmozety są małpiatkami?

  Nie. Tamaryny i marmozety są to małpy amerykańskie lub małpy Nowego Świata.
  Małpiatki do których należą: lemury, lori i tarsjusze, przypominają małpy, jednakże różnią się od nich m.in. słabiej rozwiniętym mózgiem.